Vsevjednom.cz

! Nakupte min. za 700,- kč a máte DOPRAVU ZDARMA ZS PPL. ! 

Jak a kdy přikládat

Jak a kdy přikládat do krbové vložky krbových kamen kotle

Jak a kdy přikládat do krbové vložky, krbových kamen a kotle na tuhá paliva

Životnost krbu, kamen nebo kotle závisí na dodržování stanovených dávek dřeva výrobcem nebo kamnářským mistrem. Nejvíce reklamací a poškození vzniká právě kvůli jejich přetápění vysokými dávkami dřeva. Optimální dávku dřeva je povinen stanovit výrobce nebo kamnářský mistr v předávacím protokolu. Hodinovou dávku dřeva pro krb si umíte přibližně odhadnout - stačí vydělit výrobcem stanovený jmenovitý výkon hodnotou 2,8 kWh (to je využitelná energie z 1 kg dřeva při účinnosti 70 procent). Takže hodinová dávka pro krb s nominálním výkonem 12 kWh je 12: 2,8 = 4,3 kg dřeva.

Další dávku nevkládejte do topeniště dříve, než dohoří předchozí dávka!


Ale pozor: vyrábějí se už i krby akumulační - tehdy se prodlužuje interval přikládání. Dávku a interval přikládání v tomto případě stanoví kamnářský mistr podle konstrukce krbu.


I při zděných a kachlových kamnech musí dávku a interval přikládání stanovit kamnářský mistr. Interval přikládání do kamen může být každých 8 až 24 hodin. To znamená 1 až 3-krát denně, ne častěji - jinak vzniká riziko poškození kamen a komína. Nejčastější interval přikládání je 12 hodin, čili dvakrát za den (ráno a večer). Tento interval vyhovuje i osobám, které jsou zaměstnány (přiloží před a po práci). Stanovená dávka dřeva se vloží správným způsobem do topeniště (hrubá polena dolů, tenká nahoru), otevře se přívod vzduchu a zapálí se podle bodu 2. Dvířka se během hoření neotvírají - výjimkou jsou takové dvířka, která zároveň přivádějí do topeniště vzduch na hoření.
12-hodinový interval přikládání neznamená, že v topeništi hoří dřevo celých 12 hodin. Oheň hoří obvykle jen asi 1,5 hodiny a po dohoření musíte uzavřít přívod vzduchu. Kamna však sálájí teplo 12 hodin. Pokud byste do kamen přikládali nepřetržitě, kamna by se mohla nenávratně poškodit (může popraskat vnitřní vyzdívka topeniště nebo se uvolní vnitřní šamotové desky, prasknou kachle, popraská plášť kamen, mohou se znehodnotit kouřovody, smaltovaná kování, těsnění, spojovací materiál a podobně).

Kamna v domě, kde slouží jako hlavní zdroj vytápění, nikdy během topné sezóny nevychladnou. V přechodném období do nich přikládat lze jen jednou denně, během silných mrazů 2 až 3-krát za den.Sestaveno za podpory:

Sestavil: Juraj Zamkovský

Textová úprava, překlad: Michal Andrle, www.podpalovac.zhoric.cz

 

 

Klasické přihlášení

Nemůžete vyplnit toto pole
 

Přihlášení přes sociální sítě

Kontakt

Michal Andrle / Březovice 35 Hořice v Podkrkonoší 508 01
+420 605 859 484
 
 


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete SOUHLAS s jejich používáním.