Vsevjednom.cz

DOPRAVA ZDARMA PŘI NÁKUPU NAD 700,- kč. Možnost platby kartou (GO PAY), na dobírku, nebo převodem.

Jak regulovat přívod

Jak regulovat přívod a odvod vzduchu

Jak regulovat přívod a odvod vzduchu v topeništi

Správné seřízení přívodu vzduchu k hoření do topeniště a odvodu spalin z topeniště do komína je klíčem k efektivnímu topení.

Před zapálením ohně v kamnech naplno otevřete komínovou klapku a přívod vzduchu do topeniště (pokud mají kamna kromě dvířek do topeniště i dolní dvířka na vybírání popela, pootevřete jich). V první fázi hoření nikdy neuzavírejte přívod vzduchu do topeniště ani komínovou klapku! Po zapálení nechte kamna dobře rozhořet, aby se ohřál komín - vytvoříte tak dobrý tah pro správné hoření a odvod spalin.
Ale netopte dlouho s plně otevřenými přívody vzduchu do topeniště, abyste kamna příliš nepřehřály. Když už dřevo dobře hoří, postupně zavírejte přívod vzduchu do topeniště. Plameny by v této fázi měly být světle žluté - pokud je plamen tmavočervený až purpurový, spalovacímu procesu chybí kyslík a tehdy musíte více otevřít klapku. Když zhasnou poslední plameny nad tlejícími uhlíky (třetí fáze hoření), zcela zavřete přívod vzduchu pro hoření do topeniště i komínovou klapku a nechte dávku dohořet. Omezíte tak únik tepla přes kouřovody a komín ven a umožníte krbu nebo kamnům maximálně sálat. Po spálení uhlíků má být vnitřní povrch topeniště bledý - začmuzené topeniště signalizuje nesprávné hoření (vlhké dřevo, nedostatek vzduchu během hoření, předčasně uzavřené klapky a podobně). Před přikládáním další dávky do krbové vložky naplno otevřete komínovou klapku i primární přívod vzduchu do krbu. Pak na několik vteřin pootevřete dvířka a nechte krb chytit pořádný tah. Co nejrychleji přiložte a zavřete dvířka.
Celý proces se pak opakuje: po přiložení maximálně otevřete přívod vzduchu do topeniště i komínovou klapku, nechte dřevo dobře rozhořet a pomalu postupně uzavírejte přívod vzduchu.

Po vyhasnutí plamenů nad hromadou žhavého popela zavřete přívod vzduchu k hoření i komínovou klapku a nechte dávku dohořet.
U novějších druhů kamen a kotlů musíte přívod a odvod vzduchu regulovat podle pokynů výrobců (pokud není řízen automatickou regulací).Sestaveno za podpory:

Sestavil: Juraj Zamkovský

Textová úprava, překlad: Michal Andrle, www.podpalovac.zhoric.cz


Veškeré zde použité texty a fotografie jsou vlastnictvím společnosti Priatelia Zeme CEPA


 

 

Klasické přihlášení

Nemůžete vyplnit toto pole
 

Přihlášení přes sociální sítě

Kontakt

Michal Andrle / Březovice 35 Hořice v Podkrkonoší 508 01
+420 605 859 484
 
 


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete SOUHLAS s jejich používáním.