Vsevjednom.cz

! DOPRAVA za 0,- kč do výdejních míst PPL při nákupu nad 950kč ! 

Jak ušetřit za dřevo

Jak ušetřit za dřevo a správně roztopit topeniště podpalovačem, z dřevité vlny

Jak ušetřit za dřevo a správně roztopit topeniště podpalovačem z dřevité vlny

pro uživatele kamen, krbů, kotlů a sporáků

Od nepaměti lidé vytápěli své domy dřevem. Dřevo bylo nejběžnější a nejlevnější palivo, zejména pro domácnosti na venkově. A přestože mnohé z nich nahradily na přelomu století stará kamna a kotle na dřevo za pohodlnější a dotované plynové nebo elektrické topné systémy, v posledních letech se znovu vrací ke dřevu.

Tento vývoj se dal očekávat - rostoucí ceny dovážených paliv a energie a stále horší ekonomická situace nutí lidi snižovat provozní náklady. Topení dřevem je levné, i když méně pohodlné ve srovnání s plynem nebo elektřinou. Ale většina lidí, kteří topí dřevem, by mohla dosáhnout stejnou tepelnou pohodu s mnohem menší spotřebou dřeva, a tím i výrazně menšími náklady, časem a prací spojenou s přípravou paliva a celým topením.

Ve stejných domech, kde žijí (bez zateplování a výměny oken nebo dveří) a se stejnými kotli a kamny.
Chce to ale znát základní pravidla správného topení. Většina sedláků, jejichž topení je již tradičně jejich každodenní povinností, by bez váhání zvedlo ruku na otázku, kdo umí správně topit. Zadehtované komíny a topeniště, a zejména obrovské úložné prostory palivového dřeva u většiny rodinných domů svědčí o opaku.

Palivové dřevo bylo až donedávna dostupné všem, kteří ho potřebovali. Lidé nebyli finančně nuceni uvažovat o jeho účinném spalování a při topení postupovali intuitivně - vždy, když plamen v kamnech slábl, přikládali. A tak, i když se v domech topilo dřevem po mnoho generací, většina lidí se nenaučila správně topit.

 

== Související články ==

- Úvod

- Co je vlastně hoření ?

1) Zásady správného topení

2) Návod na správné roztopení

3) Jak a kdy přikládat

4) Jak regulovat vzduch

5) Údržba


Sestaveno za podpory:

Sestavil: Juraj Zamkovský

Textová úprava, překlad: Michal Andrle, www.podpalovac.zhoric.cz


Veškeré zde použité texty a fotografie jsou vlastnictvím společnosti Priatelia Zeme CEPA

 

 

Zpět do obchodu